Chrupiące gofry – najprostszy przepis bez drogiego sprzętu.

 

O ile do pieczenia naleśników nigdy nie potrzebowałam specjalistycznego sprzętu, tak chrupiące gofry w domu były do tej pory dla mnie nieosiągalne. Od dłuższego czasu kusiły mnie porozstawiane w sklepach zgrabne gofrownice. Naczytałam się o nich tyle, że właściwie nie byłam pewna, czy istnieje takie, które jest w stanie spełnić moje wymagania. A jak wiecie, ja nie przywykłam do zadowalania się półśrodkami.

Tak więc żyłam sobie bez gofrownicy czytając o nich od czasu do czasu i przekonując się coraz bardziej, że ta jedyna powinna mieć jak największą moc i w żadnym wypadku i absolutnie nigdy, przenigdy nie powinna być urządzeniem wielofunkcyjnym.

No to klops… bo gofrownica idealna według moich obliczeń przekraczała mój przeznaczony na nią budżet.

I żyłam sobie dalej i ślinka ciekła mi po brodzie, gdy przeglądałam pyszne przepisy na rumiane, lekkie i chrupiące gofry. Marzenie… Ach…

W końcu postawiono przede mną urządzenie typ 3w1. Przyznam, że miałam sporo wątpliwości, bo przecież powszechna opinia mówi, że „te trzy w jednym to zło”, że tosty blade, gofry do niczego, i ogólnie tylko na dnie szafy dobrze się prezentują. Postanowiłam zaryzykować. Przekonał mnie fakt, że urządzenie osiąga moc 1000W, a to podobno wystarcza.

Jako niezupełnie szczęśliwa posiadaczka opiekacza do kanapek starej daty, postanowiłam zmierzyć się z nowym sprzętem o podobnym przeznaczeniu. O ile to stare doprowadzało mnie do niemal szewskiej pasji podczas czyszczenia, tak nowe bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Dzięki wyjmowanym płytkom w prosty sposób można utrzymać urządzenie w należytym stanie.

Dodatkowym atutem jest też fakt, że sprzęt, który łączy w sobie właściwości kilku urządzeń i tym samym ogranicza ilość potrzebnego miejsca do przechowywania sterty „gratów” jest zbawieniem dla wszystkich posiadaczy małych kuchni, takich jak moja. Swoją drogą, kuchnia nigdy nie jest na tyle duża, by pomieścić wszystkie niezbędne bibeloty. Powyższy fakt ma sens tylko wówczas, gdy urządzenie spełnia swoje zadania co najmniej tak dobrze jak te pojedyncze. Na szczęście w tym przypadku tak jest. Do tego stwierdzenia jednak musiałam się przekonać. Wciąż bowiem w głowie dudniły mi słowa „opinii powszechnej”.

Pierwsze gofry okazały się na swój specyficzny sposób niewypałem. Owszem, były chrupiące, wypieczone, smaczne, ale zupełnie nie takie jakich się spodziewałam. Kilka kilogramów mąki później byłam już porządnie zrezygnowana. Czułam się pokonana przez gofry. Wyobrażacie sobie co to za uczucie? Co najmniej takie samo jak przejść na dietę i po miesiącu umartwień zobaczyć na wadze kilogram więcej. Wiedziałam jednak, że gofrownica ma potencjał, bo gofry wychodzą rumiane i chrupiące. Problem musiał leżeć w przepisach, które niezupełnie wpasowały się w moje wyobrażenie gofrów. Nie poddawałam się… W międzyczasie opiekacz z powodzeniem opiekł tuzin tostów, a grill kilka porcji pysznych tortilli. Wszystko było złociste i pięknie wypieczone. Na dodatek żaden tost nie przywarł do rusztu (!)

Niezależnie od tego, jak piękne i chrupiące udawały się tosty, jakie śliczne prążki od rusztu przypiekały się na tortillach, najważniejszym sprawdzianem wciąż było upieczenie gofra idealnego, bo jak upiecze gofry, to poradzi sobie ze wszystkim! Przepisy pamiętałam już chyba na pamięć. Zabrałam się więc za kolejną porcję. W efekcie pomieszałam wszystko, nie licząc na wiele. I co?

I upiekłam perfekcyjne chrupiące gofry. W smaku dokładnie takie, jak lubię. Leciutkie jak piórko, rumiane i pięknie wyrośnięte. Puszyste i mięciutkie wewnątrz, a przy tym delikatne i niezbyt tłuste. Smak najlepszych wakacji nad morzem zamknięty w złocistym waflu! Gdy poleżą, miękną, ale z powodzeniem można przywrócić im chrupkość podgrzewając na suchej patelni. Poza tym kto powiedział, że zdążą poleżeć…

4.03 z 38 głosów

Chrupiące gofry

Najlepszy przepis na chrupiące i lekkie gofry. Udają się w każdej gofrownicy!
Porcji 6 sztuk
Czas przygotowania 10 minuty
Czas gotowania 15 minuty
Czas całkowity 25 minuty

Składniki

  • 1 szklanka mąki pszennej tortowej
  • 1 jajko
  • 1/2 szklanki mleka
  • 1/2 szklanki wody mineralnej gazowanej może być zwykła
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego lub zwykłego
  • 2 łyżki oleju
  • szczypta soli

Sposób przygotowania

  • Włącz gofrownicę. Dobrze zrobić na samym początku, aby płytki dobrze i równomiernie się rozgrzały.
  • Mąkę przesiej do miski. Dodaj żółtko, wodę oraz mleko, proszek do pieczenia, cukier, olej i sól - w skrócie wszystkie składniki oprócz białka jajka. Wszystko dokładnie rozmieszaj za pomocą rózgi na jednolitą masę
  • Ubij białko na sztywną pianę, a następnie delikatnie wymieszaj je z ciastem.
  • Przed pierwszym użyciem lekko posmarowuj olejem płytki gofrownicy za pomocą pędzelka.
  • Wlewaj porcje ciasta i piecz na złoty kolor kilka minut. Czas wypiekania będzie różny w zależności od posiadanego urządzenia.
  • Po upieczeniu odstawiaj gofry na kratkę pionowo - opierając je o coś wyższego, by odparowały i nie zmiękły. Dzięki temu zabiegowi gofry dodatkowo odparowały.
  • Podawaj z sosem owocowym, miodem lub syropem klonowym. Świetne będą też jako deser z bitą śmietaną i świeżymi owocami lub tak, jak lubisz.

Podpowiedzi i notatki

1. Podczas pieczenia gofrów nie należy otwierać zbyt szybko urządzenia, np w celu sprawdzenia stopnia wypieczenia. Gdy tak się stanie i ciasto będzie wciąż blade i miękkie, gofry opadną i powstaną nieapetyczne placki. Podobna zasada jak przy pieczeniu ciasta.
2. Warto też stosować zasadę stawiania pionowo upieczonych gofrów. Pozwala to na lepsze odparowanie i powoduje, że są znacznie bardziej chrupiące.
Okazja: Śniadanie
Rodzaj dania: Dla Dzieci
Słowa kluczowe: chrupiące gofry, gofry, najlepsze gofry

 

Join the Conversation

  1. Nie ma jak to dobre, chrupiące gofry!

    1. Wypubowany przepis, pychota idealne jak to syn stwierdził jak z cukierni. Na zewnątrz chrupiące w środku miękkie No cudo.

      Załącznik

      1. Miało być wypróbowany, ahhh, w każdym bądź razie pychota.

      2. A na ile stopni ustawić gofrownice i jaki czas? moja ma 2000w

        1. Małgosia Author says:

          Każda gofrownica poza mocą charakteryzuje się innymi parametrami. Proszę wstępnie ustawić temperaturę tak, jak sugeruje producent i ewentualnie korygować po obserwacji. Dokładnego czasu też niestety nie podam – mam trzy gofrownice, każda z nich wypieka gofry inaczej i dużo zależy od tego, jak długo jest włączona.

  2. koniecznie muszę wypróbować Twój przepis :)

    1. Małgosia Author says:

      Wypróbuj koniecznie. Ja już nie będę kupować :)

      1. Zbigniew says:

        Rewelacja!
        Gofrownica z PRL Dezal.

        Załącznik

  3. Tylko chrupiące, bo nienawidze jak ciasto się ciągnie – zapraszam http://ciekawe-miejsca-polska-wakacje.blog.pl/

  4. również nie preferuje urządzeń trzy w jednym bo to zazwyczaj wychodzi gorzej niż jakbym kupiła 3 urządzenia osobno, bynajmniej jakoś byłaby zadowalająca, czasami jednak jak miałaś okazję się przekonać, warto zaryzykować :)

    1. Małgosia Author says:

      Ja nie mam nic przeciwko takim wynalazkom o ile się sprawdzają. Jeśli można zaoszczędzić choć odrobinę miejsca, to ja na to idę – będzie miejsce na coś innego :)

  5. Wyglądają podejrzanie równo. Ładnie. Idealnie wręcz. :>

    1. Małgosia Author says:

      Przez cały tydzień piekłam gofry w poszukiwaniu idealnego przepisu. Doszłam do wprawy ;)
      a tak na poważnie, to naprawdę nic trudnego :)

  6. Jakie IDEALNE.
    Kochana, od lat szukam dobrej gofrownicy i wreszcie doznałam olśnienia!

    1. Małgosia Author says:

      Trochę mi to zajęło zanim zrozumiałam, że problem leży po stronie przepisu.

  7. Przepis bardzo fajny. Ogólnie nie mam niestety gofrownicy, lecz Twój wpis mnie zachęca do sprawienia jej sobie :)

    1. Małgosia Author says:

      Warto, oj warto zaopatrzyć się w gofrownicę :) Ciepłe gofry na śniadanie to idealny początek dnia :)

  8. Muszę wypróbować, bo niestety każda próba robienia gofrów w moim przypadku kończy się fiaskiem. Gofry na początku zawsze są niby chrupiące i puszyste, ale już po zaledwie 30 sekundach w konsystencji przypominają znoszony kapeć. I naprawdę wypróbowałam już tysiące przepisów. Może Twój przepis okaże się „tym jedynym, idealnym”. Mam nadzieję. Pozdrawiam. ;)

    1. Małgosia Author says:

      Spróbuj stawiać pionowo świeżo upieczone gofry, oprzeć je o coś, by para miała swobodne ujście. To powinno pomóc.

  9. Kupiłam w B gofrownicę :) Pierwsze wypieki według dołączonego do sprzętu przepisu pozostawiały wiele do życzenia. Teraz robię zgodnie z Twoją recepturą. Jak niczego nie popsuję pochwalę się na blogu.
    Dzia za inspirację :*

    1. Małgosia Author says:

      Kochana, musi się udać, trzymam kciuki :)

    1. Małgosia Author says:

      A co konkretnie nie wyszło? Chętnie poznam szczegóły i być może pomogę znaleźć jakieś rozwiązanie.

  10. niestety wyszly kapcie… moje urzadzenie 3w1 Apollo nie jest w stanie udzwignąć zadania ale dzięki za przepis choc moze ciasto powinno byc troche gęstsze? Próbowałaś może? pozdrawiam :-)

    1. Małgosia Author says:

      Ciasto zawsze robię o tej samej konsystencji i jestem zadowolona, dobrze rozprowadza się po gofrownicy. Za przepis ręczę rękami i nogami, nie miałam jednak do czynienia z urządzeniami o mniejszej mocy niż 1000W, a wydaje mi się, że Apollo to 750. Obowiązkowo trzeba odparować je stawiając pionowo, a jeśli to nie pomaga podsuszyć na rozgrzanej patelni bez tłuszczu.

      1. Ja mam severin 3in1 gofry wychodziły nijaki, zaraz zobaczymy na Twoim przepisie. Ale taka sama zasada jak przy naleśnikach jeśli chrupiące woda, jeśli miękkie (np.na krokiety) tylko mleko.

  11. Przepis raczej sprawdzony i dobry, jedynie to wina raczej stoi częściej po stronie maszyny – urządzenia. A czy ciasto w konsystencji gdy robimy ma być gęste – jak barsdzo ?
    Z góry dziękuję

    1. Małgosia Author says:

      Tak jak pisałam, długo szukałam przepisu, w którym moja gofrownica upiecze ideale gofry i dlatego nie daje gwarancji, że piekąc w inny na pewno będzie tak samo, trzeba eksperymentować. Pionowe postawienie upieczonego gofra na pewno pomaga go odparować i dodatkowo dosuszyć. Jeśli chodzi o konsystencję ciasta, to wychodzi gęstsze niż naleśnikowe, taka gęsta kwaśna śmietana.

  12. Przepis idealny, nie mam tak mocnej gofrownicy jak Pani (moja ma 750W), a pomimo tego gofry udały się doskonale. Pozdrawiam i dziękuję!

  13. jestem bardzo zainteresowana jak sprawuje się urządzenie po kilku miesiącach, bo czytałam niekorzystna opinie o powłoce, że jest słaba i z czasem zchodzi
    czy próbowała Pani przepis na gofry bez proszku do pieczenia, czy takie się udały?

    1. Małgosia Author says:

      Jak na razie nie zaobserwowałam żadnych niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu urządzenia, a powłoka póki co nie uległa uszkodzeniu, ale od razu mówię, że nie używam metalowych sztućców, a płytki myję dopiero po całkowitym wystudzeniu. Gofrów bez proszku nie próbowałam.

  14. A ile mniej więcej trzeba je piec, żeby za wcześnie nie otworzyć ? Mi się wydaje, że w tym tkwił mój błąd.

    1. Małgosia Author says:

      Czas pieczenia trzeba jednak wyczuć samemu i trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „jak długo?”. W przypadku tego typu urządzeń z pewnością nie będzie to 2-3 minuty, jak podaje się w wielu przepisach. Osobiście polecam podglądać z boku jak zachowuje się ciasto. Najpierw mocno wyrasta, czasami nawet otwieram klips, by zrobić mu więcej miejsca, po chwili jakby leciutko opada, wtedy gofry są już prawie gotowe. Pozostawiam jeszcze chwilę, by dopiekły się mocniej na zewnątrz i dopiero otwieram. Od razu stawiam pionowo opierając o kratkę metalową z mikrofalówki (w końcu znalazłam dla niej zadanie), by dodatkowo odparowały i zrobiły się bardziej chrupiące.

  15. dałam się skusić na ten konkretny opiekacz unold 3 w 1, spełnia funkcje grila, tortille ładnie się upiekły, tostów jeszcze nie próbowałam, natomiast wykorzystałam przepis na gofry, udały się całkiem nieźle, co prawda były mocniej przyrumienione z jednej strony ale trzeba był piec ok 10 min, w tradycyjnej gofrownicy jednak upiekły się szybciej i równiej, ale w sumie jestem zadowolona, nie jest to mistrzostwo świata ale na domowy użytek starcza w zupełności

    1. Małgosia Author says:

      Dziękuję za komentarz, wierzę, że idealnie uzupełni moje wrażenia z działania opiekacza.

  16. Witam. Poszukuję właśnie opiekacza w stylu 3 w 1, ponieważ również marzę o idealnych gofrach dla mojej rodzinki. Brakuje mi jednak miejsca na kolejny sprzęt. Zastanawiam się jedynie czy po roku użytkowania opiekacza unold 3 w 1 nadal jest Pani zadowolona?

    1. Małgosia Author says:

      No cóż, po roku opiekacz zaczął się już trochę sypać.

  17. Zrobiłam gofry prawie według tego przepisu (nie miałam mleka normalnego wiec dałam zsiadłe i trochę mniej niż pół szklanki) i faktycznie wychodzą idealne tylko w takich urządzeniach trzeba piec ponad 20-25 min żeby były chrupiące:)

  18. Ja wolę jednak jak jeden sprzęt służy mi do jednej czynności. Dlatego w domu mam i toster i gofrownicę z wyższej półki, bo Profi. Może to kwestia tego, że raz miałam wielofunkcyjne urządzenie i się zepsuło i wtedy nic nie mogłam zrobić. A teraz jak mi się np. zepsuje toster to mam jeszcze gofrownice. A gofry uwielbiam, więc nie wiem jakbym się bez nich obeszła :) Pozdrawiam
    PS. robiłam ciasto na gofry z Twojego przepisu – faktycznie pyszne

  19. Dzisiaj doszedł do nas sprzęt 3w1 (moc 1000W) polskiej firmy za 128zł z dostawą. Wygląda naprawdę solidnie i mam nadzieję, że trochę nam posłuży. Wypróbowaliśmy powyższy przepis i zrobiliśmy niespodziankę naszym dzieciom. Gofry wyszły przepyszne!!! Następnym razem wprowadzimy tylko jedną modyfikację – pomnożymy liczbę składników przez 2 albo przez 3, jeśli coś zostanie, zawsze można zjeść na zimno :)
    Dziękujemy i pozdrawiamy.

  20. A ja polecam zamiast stawiania gofrów pionowo, użycie ( jeśli macie) rusztu grilowego od mikrofalówki – sprawdza sie idealnie…

  21. Gofry wyszły idealnie! Chrupiące, złociutkie, udane za pierwszym razem :D
    Używałam 1000W tostera [moderacja patrz. Regulamin]

  22. IDEALNE nigdy takich nie jadlam ja i moja rodzina -nigdzie. Pieczone w starej najteńszej syfiastej gofrownicy. Sa idealne , chrupiace i delikatne boskie . Dzieki , dzieki za przepis

    1. Małgosia Author says:

      Super, cieszę się, że smakowały. To mój podstawowy przepis na gofry, którego nie może zabraknąć na co dzień :)

  23. Przepis bardzo fajny, gofry sa lekkie i chrupiace ale faktycznie trzeba uwazac aby gofrownica byla bardzo dobrze nagrzana. No ale ta miarka w przepisie gdzie zmienia sie automatycznie wartosc skladnikow w zaleznosci od ilosci porcji to juz jest mega fajna sprawa, pierwszy raz sie z tym spotkalam…

  24. Ryszard says:

    Sprawdziłem dzisiaj ten przepis – jest idealny a gofry są chrupiące, lekkie i puszyste.
    Serdecznie dziękuję za ten przepis i pozdrawiam.
    Ryszard

    1. Małgosia Author says:

      Bardzo się cieszę, że gofry smakowały! Może zachowały się jakieś zdjęcia? :)

  25. Stanisław says:

    Bardzo chętnie sprawdzę przepis, tylko zastanawia mnie jedno – jak dużo trzeba jednorazowo wylać tego ciasta do gofrownicy? :) Czy „górki” na dolnej płycie mają być widoczne czy zakryte przez ciasto?

    1. Małgosia Author says:

      Tak naprawdę ilość ciasta na porcję zależy dużo od głębokości/wielkości płytek grzewczych w gofrownicy. Trzeba wypróbować na początek tak, żeby nie wypływało, a jednocześnie gofry miały pełny kształt. Mam trzy różne gofrownice i w każdej ilość ciasta jest nieco inna, ale w każdej jest to ok. 1/2 szklanki lub ponad. Ciasto wlewam po prostu na środek, a po zamknięciu samo się rozpływa i zwiększa objętość, bo rośnie dosyć mocno podczas wypiekania.

  26. Bożenka says:

    Wyszły!
    Są pyszne!!!

    Załącznik

  27. Długo szukałam dobrego przepisu
    i wreszcie znalazłam. Nareszcie w środku nie ma zakalca a gofry są chrupiacę i bardzo smaczne.
    Trzymałam ok 5-7 minut.
    Gofrownica serduszka 1000W.
    Polecam ten przepis.

    Załącznik

  28. Cały sekret tkwi niestety w mocy gofrownicy. Im wyższa tym lepsza. Polecam MPM MGO13 (1400W).

    1. NA JAKIEJ MOCY PANI PIECZE I JAK DŁUGO Z TEGO PRZEPISU?

      1. Pytanie do Pold3k. również zakupiłam MPM MGO13 (1400W).

  29. Super. W końcu nie wyszły mi kapcie. Sekret w tym, że zawsze sprawdzałam czy już. Teraz 10-12 min bez zaglądania i są idealne ??

  30. Ja mam gofrownicę MPM 1000W

  31. Wyglądają bajecznie, uwielbiam takie gofry. Choć nie powinno się ich jeść za często bo trochę tuczą to jednak smakują super :-D. Postaram się dzisiaj wypróbować ten przepis. Mam nadzieję że mi wyjdą, bo nie zawsze każde im się udają. Samemu robię też gofry chrupiące ale jak ciasto naleśnikowe – bardzo podobne.

  32. KathyLaPoz says:

    Smaczne, chrupiące, gdy ostudzi się na kratce. U nas nie dały rady ostygnąć, bo szybko znikały. Nareszcie przepis z małej ilości składników, idealne na podwieczorek dla małego łakomczuszka.

  33. U mnie wyszły nawet na urządzeniu 3w1 o mocy 750w. Z zewnątrz chrupiące a w środku delikatne. Zamiast wody gazowanej dodałam Sprite 0. Bąbelki zrobiły swoje :)

  34. Próbowałam różnych przepisów na gofry i czegoś mi brakowało. Myślałam, że mam słabą gofrownicę. Teraz mogę powiedzieć, że to w dużej mierze zależy od przepisu. Dziękuję za przepis, gofry wyszły za pierwszym razem rewelacyjne.
    Gofrownica mam 2000W max

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Close
Ósmy Kolor Tęczy © Copyright 2022. All rights reserved.
Close