Śniadanie Daje Moc!

Czy wiesz jak ważne dla Twojego dziecka jest śniadanie? Właściwie, jest ono ważne także dla Ciebie, ale Twoje dziecko potrzebuje go szczególnie. Zjedzenie pełnowartościowego posiłku przed wyjściem do szkoły jest zbawienne dla jego rozwoju, zdrowia i utrzymania odpowiedniego poziomu energii niezbędnej do efektywnej nauki i zabawy. Pozornie błaha sprawa – zjedzenie śniadania w domu, a następnie drugiego w szkole, a okazuje się, że to nie tylko zaspokojenie prostej potrzeby – głodu, ale znacznie bardziej złożony proces.

Tymczasem dane są zatrważające…

130 tysięcy dzieci w Polsce cierpi z powodu niedożywienia.

Blisko 220 tysięcy nie odżywia się w sposób racjonalny.

W niespełna połowie klas są dzieci, które nie przynoszą drugiego śniadania do szkoły.

24% dzieci w wieku 6-11 lat nie jada regularnie śniadań.

Nie wygląda to dobrze, prawda? Śmiem stwierdzić, że wygląda to nawet bardzo źle, tym bardziej, że przecież chodzi o zdrowie naszych dzieci, naszych „Skarbów”, „Słoneczek”, „Księżniczek” i „Dzielnych piratów”… Jakkolwiek pieszczotliwie nazywasz swoje pociechy, chcesz dla nich jak najlepiej. Pamiętaj więc o tym, że muszą odżywiać się nie tylko regularnie, ale też spożywać pełnowartościowe produkty, które zaspokoją ich apetyty i dostarczą niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników.

Aby poszerzać naszą wiedzę – wiedzę opiekunów, rodziców, nauczycieli – na temat zdrowego odżywiania dzieci i roli śniadań w ich diecie, powstał program „Śniadanie daje moc”. Już od 2011 roku za pośrednictwem koalicji takich firm jak Biedronka, Lubella i Danone oraz Instytutu Matki i Dziecka, z powodzeniem realizuje on misję społeczną, która ma na celu poprawienie powyższych danych, a przede wszystkim poprawienie zdrowia dzieci oraz  budowę świadomości ich opiekunów.

Gorąco zachęcam do przyłączania się do programu. Jak to zrobić, przeczytacie na stronie  internetowej  programu.

A właściwie po co?

– W ramach programu tworzone są Kluby Śniadanie Daje Moc – klasowe kluby, które z pomocą nauczyciela organizują klasowe śniadania, podczas których dzieci w prosty, przyjazny i zabawny sposób uczą się zasad zdrowego odżywiania. Nauka przez zabawę zawsze przynosi rewelacyjne efekty. Instytut Matki i Dziecka opracował na potrzeby programu 12 zasad zdrowego odżywiania. Sformułowane są tak, aby były łatwe do zrozumienia dla dzieci, aby w przyjazny sposób budowały zdrowe nawyki i przyzwyczajenia żywieniowe.

– 8 listopada organizowany jest Dzień Śniadanie Daje Moc – punkt kulminacyjny programu – tego dnia dzieci razem z nauczycielami i rodzicami wspólnie przygotowują śniadanie w klasach. To świetna odskocznia od codziennych obowiązków, która jednocześnie pomaga zaangażować całą szkolną społeczność w kwestie żywienia najmłodszych. Tego dnia na szkolnych ławkach będzie można znaleźć pyszne śniadania, a także odbędą się liczne zabawy tematyczne. Być może dzięki takim projektom uda się znacznie zmniejszyć ilość niedożywionych dzieci w naszych szkołach. Ze względu na to, że w tym roku 8 listopada przypada w weekend, obchody Dnia Śniadanie Daje Moc odbędą się 6 listopada, w piątek.

– Przystępując do projektu i organizując w Waszej szkole Dzień Śniadanie Daje Moc możecie także spróbować pobić Rekord Guinnessa – to będzie największa lekcja gotowania zdrowego śniadania w wielu placówkach jednocześnie. To naprawdę trzeba przeżyć, a zabawa będzie przednia.

Ja ze swojej strony gorąco zachęcam do wzięcia udziału w tegorocznej edycji programu „Śniadanie daje moc” w placówkach szkolnych lub w domu, po prostu, w gronie rodzinnym lub wspólnie z przyjaciółmi dzieci. Korzystając z licznych scenariuszy zabaw dostępnych na stronie programu, przepisów na zdrowe śniadania, także na moim blogu, możecie urządzić sobie wspaniałą zabawę o charakterze kulinarnym.  Jestem przekonana, że dzieci chętnie zjedzą to, co same przyrządziły, nawet jeśli na co dzień zdarza im się nieco grymasić.

wpis sponsorowany oznaczenie graficzne

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Close
Ósmy Kolor Tęczy © Copyright 2022. All rights reserved.
Close